Projektowanie urządzeń w programach 2D wymaga od konstruktora bardzo dobrze rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Jest to o wiele trudniejsza praca w porównaniu z modelowaniem 3D. Autodesk Inventor wyposażony jest w wiele specjalistycznych narzędzi i funkcji, które przyspieszają pracę oraz minimalizują ryzyko pomyłki. W tym artykule opiszę sześć powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z oprogramowaniem CAD 3D.

Wykrywanie kolizji i błędów na etapie projektowania

Projektowanie w programie CAD 3D pomaga w wykrywaniu błędów w konstrukcji, dzięki możliwości sprawdzenia wirtualnych prototypów w środowisku 3D, jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. Wszelkie kolizje można ujawnić za pomocą odpowiednich narzędzi lub symulować pracę projektowanego zespołu.

Metoda Elementów Skończonych

Zaprojektowany model 3D możemy poddać analizie statycznej Metodą Elementów Skończonych.

Dowiemy się jakie naprężenia i odkształcenia wywołuje obciążenie, które będzie przenosił dany element podczas pracy. Taka analiza niweluje ryzyko uszkodzenia części w rzeczywistych warunkach.

Generatory części

Program Autodesk Inventor posiada generatory wraz z modułami do obliczeń typowych części takich jak: połączenia śrubowe, koła zębate i pasowe, pierścienie czy łożyska.

Dzięki tej funkcjonalności typowe części maszyn są umieszczane w projekcie w bardzo szybki sposób.

Modelowanie zaawansowanych kształtów.

Programy typu CAD 3D umożliwiają tworzenie prototypów z zaawansowanych i krzywoliniowych kształtów.

Projektowanie powierzchniowe i hybrydowe znajduje szerokie zastosowanie przy tworzeniu projektów użytkowych oraz automotive.

Automatyczne widoki rysunkowe oraz ich aktualizacja

Opracowanie dokumentacji technicznej jest zazwyczaj kluczowym elementem w procesie projektowania
(zobacz mój bezpłatny kurs z rysunku technicznego).

Najczęściej na jej podstawie wykonywana jest produkcja. Automatyczne wstawianie widoków, generowanie przekrojów czy szczegółów skraca całkowity czas wykonania projektu.

Bardzo istotną sprawą jest fakt, że rysunki są automatycznie aktualizowane w przypadku dokonywania zmian w projekcie.

Projektowanie parametryczne

Projektowanie parametryczne jest kolejną zaletą oprogramowania CAD 3D. Zmiany w projekcie są wprowadzane szybko i sprawnie.

Części po zmianach dopasują się do siebie, a rysunki zaktualizują.

Jak zacząć? 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programem Autodesk Inventor, przygotowaliśmy kurs od podstaw. 
Jeśli znasz już podstawy sprawdź kurs zaawansowany.

Michał Nowakowski

konstruktor

Z wykształcenia mgr. inż. Mechanika i budowa maszyn – specjalizacja: maszyny i urządzenia przemysłowe. Konstruktor urządzeń ciśnieniowych.
Odkąd pierwszy raz zetknąłem się z oprogramowaniem CAD wiedziałem, że stanie się moją pasją. Kilka lat później utworzyłem kanał na YouTube poświęcony oprogramowaniu Autodesk Inventor, który rozwinął moje umiejętności i dzięki któremu rozpocząłem współpracę z BIMv. Zdobyta wiedza opierają się na doświadczeniu i praktyce w zawodzie inżyniera. Obecnie prowadzę firmę Nowakowski Engineering.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

2016 - ©[current-year] BIMV.PL